Své děti mám opravdu ráda a jsou pro mě vším. Proto bych pro ně chtěla to nejlepší. Zvláště v těchto podzimních dnech jsou nejen mé holčičky náchylnější k různým virózám a nachlazením. Vzhledem k tomu, že už mě pomalinku znáte, moc dobře víte, že nejsem zastáncem chemických preparátů a raději volím přírodní léčbu.
Podzimní období je charakterizované půvabem zabarvených lístků, barevné krajiny, teplých podzimních dní. V těchto dnech ale ubývá slunečního svitu, dny jsou chladnější a sychravější. Imunitní systém dostává rozhodně zabrat a nejen dětský organismus se potýká s rýmou, nachlazením či kašlem. Aby byl přechod mezi létem a podzimem příjemnější, zařadím do jídelníčku dostatečný přísun vitamínů, stopových prvků a dostatek pohybu. Pokud se na podzim dostatečně připravíme, můžeme si jeho krásu s holčičkami užít naplno.
Variace bylinek, ovoce a zeleniny v odšťavňovači Kuvings C 9500
Myslím si, že v těchto dnech je určitě vhodná kombinace šťáv z bylinek a ovoce či zeleniny. Vždyť léčivé účinky bylinek jsou známé po staletí. Tisíce generací před námi se léčí tím, co jim vyrostlo na zahrádce, nebo našly v přírodě. Jsou součástí lidové i přírodní medicíny. Nedodávají jenom zajímavou chuť, ale ovlivňují pozitivně i lidský organismus.
Přiznám se, že jsem se vždy obávala kombinace bylinek, ovoce a zeleniny. Jenže jsem chtěla do jídelníčku holkám zařadit to nejlepší. Když jsem zkoušela dělat šťávy z bylinek ve starších odšťavňovačích, vůbec mi to nešlo odšťavnit. Od té doby, co mám odšťavňovač Kuvings C9500, již tento problém nemám a holčičky tak mají potřebné vitamíny každým dnem.
Je potřeba u odšťavňování bylinek mít na paměti, že je nelze odšťavnit samotné. Je vhodné je kombinovat s ovocem nebo zeleninou. Holčičky milují kombinaci jablíčko, meduňka, pomeranč. Kdyby mohly, pijí tuto šťávu každý den. Adélka mi říká: „Mami, víš o tom, že když to piji, budu pořád zdravá!“
Oblíbenou variací se u nás stala kombinace červená řepa, máta a mrkev. Tuto kombinaci má ráda Anička a pokaždé mi povídá: „Mamí, budeš mi to dělat i do školy? Já jsem to říkala kamarádům a oni to chtějí taky.“ Na to mi vždy poví, že si to udělá klidně sama. Ano, opravdu i moje holčičky zvládnou šťávu v odšťavňovači Kuvings udělat samy. Vždy pouze stojím u nich (i když si to nepřejí) a dohlížím na ně.
Adélka i Anička mají rády variaci jablko, mrkev a kopřiva nebo petržel. Bych nevěřila, že jim to bude chutnat. Vypijí sklenici jen na jeden nádech
Léčivá síla bylinek
Bylinky lidé používají pro své léčivé účinky i k ochucení pokrmů či nápojů, jelikož ovlivňují celkový lidský metabolismus. Obsahují vitamíny, účinné látky, které se nachází v listech, květech nebo plodech. Dovedou mírnit bolest, působí protizánětlivě či celkově zlepšují fyzickou i psychickou kondici člověka.
Samozřejmě, že bylinky nenahradí klasické léky, ale jejich užívání uleví od řady neduhů.
Bylinky jsou oblíbené z mnoha důvodů:
- Jsou relativně dostupné.
- Můžeme jít do přírody a natrhat si je, kupovat je nebo pěstovat doma na zahrádce.
- Pěstování těchto bylinek není vůbec náročné a zvládne to určitě každý.
Za mě rozhodně doporučuji vlastní bylinky nebo bylinky od farmářů. Moc bych těm kupovaným nevěřila. Zastávám názor: „Nejlepší je jíst to, co jsem si sama vypěstovala!“
Máta značně posiluje a povzbuzuje celý organismus a nervovou soustavu. Uplatňuje se při žaludečních potížích, při plynatosti, křečích v žaludku. Vzhledem k tomu, že hlavní složkou máty je mentol, vyvolává pocit chladu a znecitlivuje. Proto se využívá při potížích v dutině ústní. Mátová vůně blahodárně působí na průdušky, plíce, krk a nos. Doporučuje se při běžném nachlazení, pomáhá při bolesti svalů, hlavy, břicha či menstruačních obtížích. Máta má i pozitivní vliv na naši psychiku.
Meduňka lékařská je v dnešní době stresu velmi populární. Je mimořádným lékem na uklidnění celého organismu. Působí totiž nejen na psychiku, ale i na nervovou soustavu. Uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, tiší kašel, pomůže i proti zvracení. Je výborným doplňkem při nespavosti, má protizánětlivé a antibakteriální účinky.
Kopřiva obsahuje důležité minerální látky, hořčík, vitamíny B2 a C, železo, třísloviny, sacharidy a další účinné látky. Působí pozitivně na lidský organismus, zvyšuje imunitu a bojuje proti chudokrevnosti. Je vhodná při léčbě lehčích forem cukrovky. Její pozitivní účinky lze využít i při problémech se srážlivostí krve, při problémech s ledvinami. Často se zvláště v podzimním období setkáváme s únavou a vyčerpaností. V takovém případě je určitě dobré používat kopřivu pro její vysoký obsah železa. Kopřiva také odstraňuje náchylnost k prochladnutí a pomáhá při chorobách revmatu nebo dně.
Dodejte tělu vitamíny
Nejen na podzim je dobré zařadit do jídelníčku pití ovocných a zeleninových šťáv. Vždyť jejich výroba není složitá a pití těchto šťáv má příznivou moc. Šťávy mají totiž nejen blahodárné účinky na zdraví, ale nabízí nám variace nepřeberných možností a chutí.
Šťávy obsahují velké množství vitamínů. Vstřebávání těchto vitamínů zároveň proběhne velmi rychle. Už za patnáct minut začne imunitní systém bojovat proti bacilům.
Jablko pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. Posiluje imunitní systém, srdce a krevní oběh. Stabilizuje cukry v krvi a pomáhá podporovat funkci ledvin a činnost svalů. Pití šťáv v kombinaci s jablkem je prospěšné na regeneraci a detoxikaci organismu. Samotné jablko napomáhá při zácpě, ale i při průjmu. A právě v sychravých podzimních dnech je jeho konzumace prospěšná i z toho důvodu, že snižuje horečku. Obsahuje minerály, vitamíny B1, B3, B6, kyselinu listovou, vitamín C, vitamín E, antioxidanty.
Mrkev podporuje trávení, dýchací orgány a hlavně zvyšuje odolnost proti infekcím. Je důležitá vzhledem k vysokému obsahu betakarotenů, vitamínů A, B, C a D. V lidovém léčitelství se mrkev používá i jako močopudný a projímavý prostředek.
Červená řepa posiluje organismus, podporuje tvorbu červených krvinek, čistí krev a má vynikající čisticí účinky pro játra, ledviny a žlučník. Podporuje funkci střev a napomáhá při alergiích. Obsahuje dostatek selenu a dalších minerálů a tím se nám do těla dostávají prospěšné látky, které zabraňují i vzniku rakoviny.
Petržel posiluje imunitní systém a tělo zbavuje jedovatých látek. Obsahuje silice, které podporují vylučování moči a má silný dezinfekční účinek. Má vysoký obsah vitamínu C, který podporuje imunitu, a vitamín E, jenž chrání tělo předvolnými radikály, které mohou vyvolat například rakovinu. V listech petržele je vyšší i obsah kyseliny listové. Kromě pozitivního vlivu na močové cesty pomáhá i při poruchách trávení, které jsou spojeny s plynatostí.
Pitím šťáv do těla holčiček nedostávám žádné chemické látky a to je pro mě velké pozitivum. Stačí, aby holčičky vypily jednu sklenici šťávy a dostanou do sebe potřebnou dávku vitamínů na celý den.
Zapojte i vy své děti do výroby domácích „fresh“ šťáv! Odměnou vám bude nejen zdraví dětí, ale i úsměv na jejich tváři. Vždyť chvíle strávené s dětmi jsou to nejcennější, co nám život může dát.