Pořídit si kvalitní odšťavňovač není na první pohled tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Existuje totiž několik typů a ne každý dokáže zpracovat tvrdou kořenovou zeleninu. Často mají problémy se zpracováním bobulovin a listové zeleniny.

Pro domácí použití se nejčastěji používají odstředivé odšťavňovače (tzv. odstředivky nebo centrifugy), nebo šnekové.

V čem je rozdíl?

Odstředivky

+ pracují rychle
+ snadno se čistí

- mají potíže s rybízem, angreštem, borůvkami a dalšími bobulovinami
- listová zelenina je pro ně nepřekonatelný problém
- šťáva z odstředivých odšťavňovačů moc dlouho nevydrží, rychle oxiduje

Při odšťavňování v odstředivkách se suroviny rychlou rotací zahřívají, a to bohužel způsobuje likvidaci důležitých vitaminů, které nám ovoce a zelenina dodávají.

Pravým opakem jsou

Šnekové odšťavňovače

+ bez potíží zvládají zpracovat rybíz, borůvky a veškeré další bobuloviny
+ listová zelenina je pro ně hračka
+ šťáva vydrží i něco přes 24 hodin

K odšťavňování dochází pomalým lisováním surovin. Suroviny se tak nezahřívají a zachovávají si důležité vitaminy, které nám ovoce a zelenina dodávají.

- pracují pomalu
- čištění je pomalejší

Velký plnící otvor při slabém motoru

Prodejci zvesela vyzdvihují, když má odšťavňovač velký plnící otvor. Ten vám usnadní krájení surovin na menší kousky. Jenže realita je trošku jiná. Krájet suroviny nemusíte, pokud má odšťavňovač zároveň i silný motor. Pokud má motor slabší, tak se nože a prkýnka rozhodně nezbavíte!

Porovnejte sami

Štáva ze šnekového odšťavňovače Kuvings c9500 vypadá už na první pohled lépe, než z odstředivého. A ten rozdíl v množství zachování vitamínů je skutečně zásadní!

Pozor!

Někteří výrobci, anebo i prodejci se snaží zmást uživatele tak, že zobrazují své reklamy na podobná slova. Jako třeba Kuving... všimla jsem si toho náhodou, když jsem se uklikla ve vyhledávači. Co na to říct? Je to prakticky klamání spotřebitele, kdy se vám snaží vnutit něco, co vlastně nechcete a ani neznáte. Bohužel se to asi nedá nijak ovlivnit angry